9/15/2016

Recenzja książki: "Prawo Mojżesza", Amy Harmon.

Cześć Kochani! :)


Tytuł: Prawo Mojżesza
Autor: Amy Harmon
Ilość stron: 360


Nietrudno się domyśleć, iż głównym bohaterem książki jest Mojżesz. Jego imię nie jest przypadkowe, bowiem ma on coś wspólnego z Mojżeszem biblijnym- został znaleziony w koszu oraz nazwać można go prorokiem, żyje jednak w czasach współczesnych. Jego życie już od narodzin jest bardzo skomplikowane, gdyż urodziła go matka narkomanka, która porzuciła go. Uzależnienie matki odcisnęło jednak piętno w mózgu chłopaka, przez co jeszcze bardziej problematyczne było jego życie. Mojżesz nie był zwykłym młodzieńcem, raczej stronił od ludzi, którzy z resztą i tak go nie akceptowali. Miał on niezwykły talent do malowania, czym wyrażał swoje ... wizje. Z czasem dowiadujemy się skąd wizje te brały się w głowie chłopaka, co je napędzało. Mojżesz otrzymał dar, który też rozpatrywać można, jako przekleństwo. 
Szczególną rolę w życiu młodzieńca odgrywa jego prababka Kathleen, która wychowała go, otoczyła miłością i znała sekret tego, co w głowie młodzieńca się działo. Po jej śmierci życie Mojżesza diametralnie się zmienia, trafia on bowiem do szpitala psychiatrycznego, gdzie szokuje wszystkich, udowadniając, że wcale nie jest obłąkany, a to co widzi, to znaki, jakie dają mu ludzie zmarli. Drugą ważną osobą dla Mojżesza, choć początkowo zupełnie mu obojętną, staje się Georgia, dziewczyna, która mimo ciężkiego charakteru bohatera, uparcie dąży, by chłopak zainteresował się nią. Konsekwencje tego uczucia przynoszą Georgii, a później i Mojżeszowi wiele łez i smutku, nie jest to bynajmniej miłość szczęśliwa i pełna wzniosłych, romantycznych momentów. Wymieniając osoby, które bliskie były głównemu bohaterowi, należy wspomnieć też o postaci Taga, przyjaciela poznanego w szpitalu psychiatrycznym.

Genezę imienia bohatera już znamy, a co zatem oznacza tytuł książki? Mojżesz Amy Harmon, wzorem Mojżesza biblijnego, mającego dekalog, tworzy swoje prawa. Prawa, które wynikają z jego "inności", które pomagają mu przetrwać w otaczającego go rzeczywistości. Ja jednak polemizowałabym ze słusznością tych praw.

Od razu powiedzmy sobie, że nie jest to lekka książka. Nie da się przy niej, kolokwialnie mówić, "odmóżdżyć". By ogarnąć to, co dzieje się w głowie bohatera, trzeba naprawdę być skupionym na lekturze, ale z racji na lekkie pióro autorki, bardzo łatwo zatracić się w tym świecie. Świat Mojżesza, początkowo zagadkowy, z czasem staje się szokujący, trudny do wyobrażenia, ale jednak prawdziwy. W książce bardzo dużo się dzieje, zero monotonii, nowe postacie i sytuacje oraz fakty, które powoli zaczynają się ze sobą łączyć.
Jeśli o mnie chodzi, to rzadko sięgam po książki, które głęboko dotykają psychiki człowieka, wkraczają w jej nadludzkie sfery, wzbudzając przy tym tyle emocji. Czasami miałam wrażenie, że wiem co bohater czuje w danej chwili, chcąc nie chcąc tak się wciągałam, że utożsamiałam się z Mojżeszem, choć normalnym człowiekiem to on nie był. Ale nie dało się inaczej, tę książkę przeżywa się bardzo głęboko. I co istotne, wcale nie jest łatwo odłożyć ją na półkę, z myślą: "jutro będę czytać dalej". Powiedzieć, że "Prawo Mojżesza" wciąga, to nic nie powiedzieć.

Dostępność: Sensus
Cena: 39,90zł


Czytaliście tę książkę?
Lubicie lektury poruszające tematykę psychiki człowieka?
A może raczej stawiacie na lekkie książki?

5 komentarzy:

 1. Nie słyszałam jeszcze o tej książce.. po takowe sięgam raczej sporadycznie..

  OdpowiedzUsuń
 2. mocna książka, też rzadko sięgam po takie, które dotykają psychiki, wole lżejsze lektury, dla relaksu

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślałam, że powiem, że nie dla mnie, ale.. kto wie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Merci fir d'Informatiounen déi Dir gestallt hutt. ganz hëllefräich an nëtzlech. Ech wäert et probéieren. Erfolleg ass ëmmer fir Är Blog :-)

  =========
  obat miom
  obat miom
  obat miom
  obat miom
  obat miom
  =========

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz :) Zostawienie go zachęca mnie do dalszej pracy oraz odwiedzenia Twojego bloga.