4/30/2021

Monika Kotlarek "Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią"- recenzja książki.

 Borderline jest zaburzeniem osobowości, któremu towarzyszą setki emocji w ciągu dnia- radość, smutek, obojętność, lęk… zmieniające się jak w kalejdoskopie. Pozytywne emocje potrafią niespodziewanie znikać na rzecz myśli samobójczych. Najprościej ujmując, psychika osoby z tym zaburzeniem jest na krawędzi. Jest to dolegliwość bardzo podobna do choroby afektywnej dwubiegunowej. Występują jednak różnice między nimi, jasna z ważniejszych jest taka, że borderline wycisza się głównie poprzez terapię, a środki farmakologiczne stosuje się, gdy objawy mocno zaburzają życie pacjenta. 

Tyle w skrócie na temat borderline. Książka autorstwa Moniki Kotlarek "Borderline. Czyli jedną nogą nad przepaścią" bardzo wyczerpuje temat tego zaburzenia. Znajdziemy tu szczegółowo omówione objawy, fakty i mity dotyczące tej przypadłości, przykłady z życia konkretnych osób, a także sposoby terapii stosowane w tym zaburzeniu. 

W jednym z początkowych rozdziałów zamieszczony został kwestionariusz pozwalający ocenić, czy ktoś boryka się z borderline. Autorka książki namawia, by po budzącej obawy diagnozie, wynikającej z przeprowadzonego testu, skonsultować się z psychiatrą. Książka ta ma stanowić formę wsparcia dla fachowej terapii, znajdują się w niej różne ćwiczenia, a także omówione sposoby leczenia. 

Oprócz osób, które mają (lub podejrzewają u siebie) borderline, sięgnąć po tę lekturę powinni także ich bliscy. Znajdą tam wskazówki, jak żyć z chorą osobą, rozmawiać i wspierać. 

W książce przedstawione zostały też prawdziwe rozmowy z osobami mającymi borderline. Dla mnie ten fragment był najbardziej interesujący. Lubię zagłębiać się w tajniki ludzkiego mózgu na konkretnych przykładach. 

Książka Moniki Kotlarek dedykowana jest przede wszystkim osobom z typem osobowości borderline, a także tym, którzy obcują z ludźmi dotkniętymi borderline na co dzień. Terapeuci także znajdą w tej lekturze ogrom informacji na temat tego zaburzenia. Polecam tę lekturę także tym, których interesuje psychika człowieka, bardzo dużo można dowiedzieć się z książki o ludzkim umyśle i jego działaniu. Język książki, choć typowy dla naukowych publikacji, jest zrozumiały także dla laików. 

Do kupienia: https://sensus.pl/ksiazki/borderline-czyli-jedna-noga-nad-przepascia-monika-kotlarek,border.htm#format/d

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za komentarz :) Zostawienie go zachęca mnie do dalszej pracy oraz odwiedzenia Twojego bloga.