11/03/2021

"Trenuj swój intelekt. Rozwiń pamięć, koncentrację, kreatywność i uważność w 31 dni" Paulina Mechło i Olga Geppert- recenzja książki.

 Książka Pauliny Mechło i Olgi Geppert "Trenuj swój intelekt. Rozwiń pamięć, koncentrację, kreatywność i uważność w 31 dni" jest zbiorem ćwiczeń, mających na celu pobudzenie działania wszystkich obszarów naszego umysłu. Na każdy z 31 tytułowych dni treningu, przygotowanych zostało kilka prostych ćwiczenia, z różnych dziedzin. Do każdego dnia autorki zamieściły kilka zdań wprowadzenia, z których dowiemy się m.in. wielu ciekawych rzeczy na temat funkcjonowania mózgu, czy wpływu otoczenia na pracę umysłu. Podsumowaniem każdego dnia jest trening uważności, pozwalający się wyciszyć, ale jednocześnie dostrzec rzeczy, które w codziennym pośpiechu nam umykają. 

 Wracając do głównej idei książki, czyli ćwiczeń, mają one pomóc dostosować się naszemu intelektowi do wymagań współczesnego świata, usprawnić pracę mózgu, by ten, mówiąc kolokwialnie - nadążył za dynamiką zmian w otaczającym świecie. Nie bez znaczenia jest też rola prezentowanego treningu w perspektywie długofalowej, ponieważ trenowanie umysłu poprawia jego kondycję, za kilka lat taki mózg będzie lepiej funkcjonował niż ten 'nietrenowany'. 

Przykładowe ćwiczenia z książki:

Oczywistym jest, że umysł ludzki jest w ciągłym 'ruchu' (poza niektórymi wyjątkami, używającymi mózgu okazjonalnie 😉), jednak w zależności od tego, co robimy na co dzień, jedne obszary aktywizujemy bardziej, inne mniej. Zawarte w książce ćwiczenia pozwolą na trening wszystkich obszarów, by wszechstronnie usprawnić kondycję umysłową. Są one proste, przyjemnie się je wykonuje, nie przeforsują mózgu z całą pewnością 😉 Przygotowanie tych zadań na pewno kosztowało autorki dużo pracy. Są ciekawe i co bardzo ważne- różnorodne i niebanalne, a przy tym proste do wykonania. Jak w każdym szanującym się podręczniku, również tu, na końcu książki znajdują się odpowiedzi do zadań, więc w razie wątpliwości możemy sprawdzić jak nam poszło wykonanie danego ćwiczenia.
Codzienne wykonywanie zawartych w książce zadań to trening, w dodatku bardzo ważnego obszaru, ale jednocześnie całkiem przyjemna rozrywka na jesienne wieczory i nie tylko. Nie powiem Ci, że ta książka z idioty zrobi geniusza, no niestety tak to nie działa. Ale pomoże zatroszczyć się o kondycję umysłową, rozwijać poszczególne obszary intelektu. Tak jak stale powtarzane aktywności fizyczne pozwalają utrzymać ciało w dobrej formie, tak też i mózg potrzebuje treningu. Może więc zamiast co wieczór bezsensownie scrollować fejsa i Instagrama, warto poświęcić chwilę na trening intelektu?  


1 komentarz:

Dziękuję bardzo za komentarz :) Zostawienie go zachęca mnie do dalszej pracy oraz odwiedzenia Twojego bloga.